Literatūra · Santas mīļākās grāmatas

Jakobs Aržuni: “Idioti. Piecas Pasakas.”- grāmatas apskats


300x0_cover

Grāmata: Idioti. Piecas pasakas.

Autors: Jakobs Aržuni

Izdevējs: Zvaigzne

Pēc apjoma (tikai 144 lapas) nelielā grāmatiņa ir par idiotu pasauli, kur apkārt lidojošas fejas caurspīdīgos lindrakos izpilda izmisušu un strupceļā nonākušu cilvēku vēlēšanās.

Iedomājies, tu dzer alu kādā tumšā un piesmēķētā Vācijas bārā, tad tevi uzrunā feja, kurai vēlēšanu uzklausīšana un izpilde ir ikdienas tāds pats darbs kā grāmatvedim ikgadējais bilances apkopojums. Kas būtu pirmais, kas ienāk prātā? Miljons eiro, māja Baltezerā, nokārtots loģikas eksāmens vai laulības ar skaisto puisi no tava kursa? Vai tu vispār uzreiz varētu pateikt, ko gribi? Varbūt nespētu izvēlēties vienu vēlēšanos, visu laiku vilcinādamies izdarīt izvēli?

Protams, šim brīnišķīgajam piedāvājumam ir savi izņēmumi – nav iespējams vēlēties nemirstību, naudu veselību un mīlestību, bet, piemēram, trauku mazgājamo mašīnu gan drīkst, un pēc fejas statistikas datiem trauku mazgājamā mašīna ir trešajā vietā popularitātes reitingos. Tikpat izplatīta ir vēlme būt slavenam, un tāpēc tika izgudroti sarunu šovi, lai katrs izmisušais tiktu pie savas slavas piecminūtes.

Par spīti aprakstošo detaļu bagātībai un plašajiem varoņu iekšējiem dialogiem, mani mazliet garlaikoja stāsts līdz fejas atnākšanai, kas ar savu ierašanos spēja mainīt manu ieinteresētības līmeni. Gan stāsta galvenais varonis, gan pati situācija ieguva citu nozīmi. Visi stāstu varoņi nāk no radošajām profesijām. Tie ir stāsti par miermīlīgu „reklāmistu”, kas sapņo par pasaules glābšanu un firmas labās slavas atgūšanu, režisoru, kuru vajā paniskas bailes izgāzties savā diplomdarbā, politiski kreisi noskaņota mūzikas veikala īpašnieci, kas nemāk uzturēt attiecības ar dēlu, lētu vesterna stila romānu rakstnieku, kurš sapņo par „patiesi lieliska, vispāratzīta” romāna uzrakstīšanu, un žurnālistu, kurš vēlas rakstīt par tādām tēmām kā Pekinas andergraunds.

Mans mīļākais „idiots” bija žurnālists Manuels no pēdējā stāsta „Happy end”- viņa leksika pilna ar teicieniem, kuros, viņaprāt, inteliģenti apvienojās izglītība, ironija un dziļi tverts situācijas apraksts. Diemžēl apkārtējie šos teicienus uztvēra ar nesapratni un apjukumu un centās izvairīties no viņa. Es gan aizrautīgi ķiķināju, lasot tik krāšņi aprakstītos elitārā restorāna notikumus, gan jutu līdzi „idiotam”, kurš vēlējās ārkārtīgi maz un daudz vienlaicīgi- tikt pamanīts un novērtēts, radīt kaut ko iespaidīgu un iemantot cieņu.

Par Jakobu Aržuni iepriekš nebiju dzirdējusi, informācijas par viņu nav visai daudz, bet pēc šīs grāmatas izlasīšanas vēlos iepazīt citus viņa darbus. Īsumā – asprātīga mūsdienu pasaka ar morāli „padomā divreiz, pirms lūdz piepildīt savu sapni”.

Vērtējums : 9/10

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s