Literatūra · Zvaigzne ABC

Lietišķā etiķete. Eiropas pieredze.


Grāmata: „Lietišķā etiķete. Eiropas pieredze.”

Autors: Iveta Ķestere

Izdevējs: Zvaigzne ABC

Lappušu skaits : 272 lpp.

Ivetas Ķesteres grāmata „Lietišķā etiķete” ir domāta cilvēkiem, kuri pamatzināšanas uzvedības kultūrā jau ir apguvuši, taču vēlas tās precizēt un sakārtot. Mani šī grāmata piesaistīja ar eleganti atturīgo dizainu un parocīgo šķirkļu sakārtojumu, kur pirmais šķirklis, ko izpētīju, bija vārds, kas izklausījās daudzsološi un mistiski- suareja. Uzreiz sapratu, ka tuvākajā laikā man nespīd laime pabūt suarejā (no franču valodas – soirèe- vakars), jo tās tiek definētas kā „plašas un greznas viesības, kas notiek vakarā.”

Šīs grāmatas autore ir mana bijusī pasniedzēja, kas patīkami atsvaidzināja komunikācijas zinātnes studentu mācību ikdienu ar stāstiem par ārzemju braucieniem, uzvedības etiķeti un paraugdemonstrējumiem par korekti un atbilstoši saklātu svētku galdu, pareizi izvietotām galda kartēm, atšķirībām starp uzvedības un lietišķās etiķetes paradumiem Latvijā un citās valstīs.  Tās ir bijušas vienas no interesantākajām lekcijām universitātē, kur veiksmīgi tika sabalansēta teorija ar praktiskām nodarbībām.

Šī grāmata būs labs palīgs gadījumos, kad jāapmeklē kāds pasākums, un jāzina, kura dakšiņa ir paradzēta zivij, kurš no grupas ir jāsveicina pirmais, kāds uzvalks vai vīns ir piemērots konkrētā gadījumā. Tāpat grāmata palīdzēs paskatīties no malas uz saviem ikdienas paradumiem un uzvedību, iespējams, dodot pamudinājumu kļūt par cilvēku ar labākām manierēm.

Daži no Ivetas Ķesteres padomiem cilvēkiem, kuru darbs un atpūta ir saistīta ar lietišķo vidi:

  • Sievietei klasiskais rotaslietu skaits ir trīs- auskari, piespraude vai kulons, vai ķēdīte vai krelles un viens gredzens. Var izmantot arī amerikāņu ieteikto sistēmu: saskaitīt visus aksesuārus un rotaslietas (matu rotājumi, brilles, pulkstenis, kuru sprādzes utt.) un pārliecināties, ka to skaits nepārsniedz 13.
  • Dāvanu izsaiņo dāvinātāja klātbūtnē. Par dāvanas pieņemšanu nešaubās un neliek sevi pierunāt. Ja uzdāvinātas ēdamas lietas un ir piemērota situācija, tās var nogaršot kopā ar dāvinātāju. Taču darbavietā tas obligāti nav jādara.
  • Par „galda dāmu” pēc senas tradīcijas tiek saukta sieviete, kas pie viesību galda vīrietim sēž labajā pusē. Šai sievietei kungs pievērš īpašu uzmanību- ja dāma no gada pieceļas, arī vīrietis dara to pašu, viņai piedāvā ēdienu un ielej dzērienus utt.
  • Ir vairāki iemesli, kuri var kļūt par pamatu nesaskaņām darbavietā, un viens no tiem ir kolēģis, kurš demonstratīvi strādā ilgāk un vairāk nekā pārējie un neaizmirst to vienmēr atgādināt.
  • Ja restorānu vai bāru kopīgi apmeklē vīrietis un sieviete, sena tradīcija nosaka, ka pa durvīm pirmais ieiet vīrietis- viņa pienākums ir pārliecināties, vai šī vieta būs dāmai piemērota.
  • Privātās dzīves notikumiem, par kuriem vajadzētu informēt vismaz tiešo priekšnieku, ir kāzas, ilgstoša kopdzīve, laulības šķiršana, ģimenes pieaugums, tuva cilvēka nāve. Dalīšanās nozīmīgākajos privātās dzīves notikumos apliecina cieņu un uzticēšanos kolēģiem.

Autores praktiskā pieredze etiķetē veidojusies valstīs, kurās viņa ir dzīvojusi, – Latvijā, Austrijā, Vācijā un Beļģijā. Teorētiskās zināšanas viņa ir centusies papildināt, sekojot jaunākajām publikācijām vācu, angļu un latviešu valodā. Grāmatā “Lietišķā etiķete. Eiropas pieredze” šķirkļi ir sakārtoti alfabētiskā secībā. Pie šķirkļiem atrodamas norādes, kur meklēt papildu informāciju par attiecīgo tēmu. Ieteicamajā literatūrā pie šķirkļiem ietvertas tikai Latvijā izdotās grāmatas; plašāks literatūras saraksts atrodams grāmatas beigās. Grāmatā atrodams arī pielikums ar CV, CV pavadvēstuļu, rekomendāciju, iesniegumu, ielūgumu u.c. paraugiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s