Literatūra · Santas mīļākās grāmatas · Zvaigzne ABC

Silvija Plāta. Silvija Brice. Stikla kupols.


Grāmata: Stikla kupols

Autore: Silvija Plāta

Izdevējs: Zvaigzne ABC

Lappušu skaits : 376

Šīs grāmatas lasīšanai gatavojos cītīgi- izpētīju pieejamās recenzijas un atsauksmes, un jebkurā no tām ir pieminēta rakstnieces cīņa ar depresiju un tai sekojošā pašnāvība. Līdz ar to manā uztverē Silvija Plāta pirms grāmatas lasīšanas ieguva mazliet no Virdžīnijas Vulfas literārajiem vaibstiem, bet pēc grāmatas lasīšanas Silvijas Plātas rakstītie un Silvijas Brices tulkotie teikumi mani bija apbūruši ar struktūru, vārdu dziļumu un spēku.

Aptuveni pirmā trešdaļa no grāmatas atgādina kādas izlutinātas meitenes piedzīvojumu aprakstus, ierodoties Ņujorkā deviņpadsmit gadu vecumā. Šīs grāmatas daļas nozīmi es saprotu tikai grāmatas vidū, izprotot iemeslus un impulsus depresijas rašanās ceļam jaunajā rakstniecē- studentē Esterē. No jebkura skatupunkta raugoties šī meitene ir šķietami laimīga – mācās vienā no labākajām universitātēm valstī, draudzējas ar jaunu, skaistu medicīnas studentu, iegūst stipendijas mācībām un apmaksātai praksei modes žurnālā, par ko sapņo tūkstošiem meiteņu. Lai arī viņa īsti nezina, ko vēlas darīt, viņa zina, ka mode viņu neinteresē :

„Modes reklāmas, pildītas ar tukšumu, līdzīgi zivīm laida manās smadzenēs sudrabainus burbuļus. Tie pacēlās virspusē un pārsprāga ar skaļu paukšķi.”

Par spīti cilvēkiem viņai apkārt, kas vēlas viņu ievilkt atpakaļ dzīvē vai dot padomus, kā attīstīt savus talantus un prasmes, viņa Ņujorkas pūlī jūtas vientuļa un pamesta, viņa ir meitene stikla kupolā, nejūtīga un stinga kā mirušais embrijs. Pamazām Estere, kas ir pašas rakstnieces Silvijas Plātas prototips, sāk paniski baidīties darīt to, kas viņai padodas vislabāk, tas ir, rakstīt. Estere ir iesprostota savā neirožu, baiļu pasaulē zem stikla kupola, aiz kura rit citu cilvēku dzīve, kuru viņa spēj vērot no attāluma, bet nespēj pati piedalīties. Viņas neirozes progresē, viņa kļūst par vienu no tiem cilvēkiem, ko viņa sastop psihiatriskajā slimnīcā:

„Viņu sejas vienoja viena līdzība- it kā viņi būtu ilgu laiku gulējuši plauktā bez saules gaismas, zem pelēku, smalku putekļu kārtas.Es redzēju savus dzīves gadus, sarindotus ceļa malā kā telefona stabus, kas saistīti ar vadiem. Saskaitīju vienu, divus, trīs.. deviņpadsmit telefona stabus, bet tad vadi palika šūpojamies tukšā gaisā, un, lai kā es censtos, aiz deviņpadsmitā vairs nebija redzams neviens pats stabs.”

Grāmata atspoguļo 60.gadu politiskās un sociālās kultūras notikumus, un, protams, galvenās varones ikdiena ir pilna ar feminisma tēma- Estere ik pa laikam domā, kā būtu būt precētai un radīt bērnus. Taču saprot, ka ir „sieviete, kas pieder pati sev”.

Grāmatā ir dziļš skatījums uz indivīdu, kas sākumā nošķir sevi no socializācijas, bet vēlāk vēlas sevi nošķirt no dzīves pilnībā. Ja grāmatu ir tulkojusi Silvija Brice, tad tā jau ir kvalitātes zīme. Tulkotājas Silvijas Brices darbs ir izcils- es jau sen nebiju pavadījusi tik daudz laika pie grāmatas, ar pildspalvu apvelkot tekstu, kas mani tajā brīdī ir apbūris un fascinējis.

—–

Ar laiku Silvijas Plātas balss atbalsojas citu autoru darbos, un īstu popularitāti, kā arī Pulicera balvu viņa saņem- skumji, bet droši vien likumsakarīgi- pēc savas nāves.

Silvijas Plātas dzīvesstāsts ir īss- viņas 31 gadi ir iemūžināti gan autobiogrāfiskā romānā, gan filmā „Sylvia”, gan viņa vīra dzejoļos. Pēc nostāstiem un atrodamās informācijas pēc Silvijas Plātas nāves viss īpašums, ieskaitot viņas dienasgrāmatas un nepublicētos darbus pārgāja vīra dzejnieka Teda Hjūza īpašumā. Tas Silvijas Plātas talanta fanātiskajiem cienītājiem dažādu iemeslu ne visai patika, un no viņas kapakmeņa pastāvīgi “pazuda” viņa vīra uzvārds. 2013.gads ir minēts kā laiks, kad daži no viņas nepublicētajiem darbiem varētu nokļūt pie lasītājiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s