Literatūra · Zvaigzne ABC

Silva Rerum- romāns, kas tapa 10 gadus


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grāmata : Silva rerum

Autore : Kristina Sabaļauskaite

Lappušu skaits : 376 lpp.

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

Marta sākumā lietuviešu rakstniece bija sastopama Baltijas Grāmatu svētkos- rakstniece par savu romānu un vēstures posmu, kurā notiek romāna darbība, runāja daudz un kaislīgi, ka pat man, kura nav vēsturisko romānu cienītāja, bija vēlme ieskatīties pagātnē. Šī darba rakstīšanai Kristina ir veltījusi 10 gadus, un es patiesi apbrīnoju viņas centību.

Šo grāmatu lasīju ilgi, cenzdamās izgaršot visu, kas izgaršojams. Pirmās emocijas bija – arī mums, latviešiem, ļoti noderētu tāds romāns. Varbūt kāds to arī uzrakstīs, bet pagaidām varam baudīt lietuviešu variantu.

Galvenais, kas nāk prātā, cenšoties grāmatu novērtēt, ir valoda. Stāsts rakstīts ļoti gariem, plūstošiem un trauksmainiem teikumiem, kas pilni dažādiem vecvārdiem (atzinība tulkotājai, kas Grāmatu svētkos ātri un kvalitatīvi tulkoja rakstnieces teikto klausītājiem). Romānā nav nekādu dialogu, ir praktiski tikai vēstījums. Tajā iestrādāts gan vēsturiskais fons, kas ļauj iepazīt 17. gadsimta vidi, gan varoņu likteņi un uzskati par dzīvi. Kā norādīja pati autore, romāns stāsta par reālo dzīvi, kas bijusi pirms dažiem gadsimtiem- nekas nav izskaistināts, viss ir ļoti reāls, un autore nebaidās no dažādu nepatīkamu, ar nāvi saistītu atgadījumu aprakstiem. Jāsaka, ka tādu skatu aprakstīšana sabiezina emociju gammu un atstāj nepatīkamu pēcgaršu, bet, kā jau autore pati to brīdināja- romāns ir par reālo pasauli, zaudējumiem un notikumiem, kas, piemēram,bērniem iemāca nāves nozīmi. Sižets gan ir nedaudz paredzams, jo lielo mīklu atrisinājumus es nojautu gandrīz uzreiz, bet tas netraucē, jo galvenais tiešām ir pati stāstījuma maniere.

Vienīgais, kā man pietrūka, bija izsmeļošs pēcvārds, kurā tiktu paskaidrots, kādi vēsturiskie avoti izmantoti, kuri no romānā sastopamajiem tēliem bijuši īsti cilvēki un tā tālāk. Tas tiešām palīdzētu izprast grāmatu dziļāk un uztvert visus slāņus, kādos autore rakstījusi.

Interviju ar autori par literatūru, 17.gadsimtu un romāna tapšanas gaitu var lasīt šeit

5 domas par “Silva Rerum- romāns, kas tapa 10 gadus

 1. Kas man patīk.. ir tas, ka tu raksti reāli un neglaimo, izsaki savu viedokli. Nevienam jau nevajag sižeta pārstāstījumu! Tas labi. Bet uzreiz skaidrs- salidzinot ar citiem apskatiem- neesi koncentrējusies uz šo apskatu pilnībā.

  Patīk

  1. Es jau pieminēju, ka īsti neesmu vēsturiskā žanra piekritēja- ne grāmatās, ne filmās, ne sarunās 🙂 Arī nākotnes īsti nē. Laikam esmu tagadnes cilvēks, un par to, ko es varu iedomāties un ar ko identificēties, man patīk lasīt.
   Nav sliktu grāmatu, ir tikai nepareizais laiks vai lasītājs. Šis romāns noteikti derēs “pagātnes mīļotājiem”, un par to darbu, ko viņa ir ieguldījusi šā romāna tapšanā, ir jāizsaka atzinība.

   Patīk

 2. Biju diezgan šokēts jau par pašu virsrakstu – 10 gadi!!!
  Patiešām šokā, jo pat paši sīkumainākie un rūpīgākie rakstnieki vienam romānam nevar atļauties veltīt 10 gadus…

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s