citāti · Literatūra · Santas mīļākās grāmatas

Pirmais teikums


Vienmēr ir pirmais, pirmā, pirmie, pirmās. Pēc “Kluba” februāra numura izlasīšanas, aizdomājos, cik liela nozīme ir pirmajam teikumam stāstā vai romānā. Pirmais teikums vienmēr nosaka to, vai palikšu ar stāstu un romānu, vai nolikšu to kaudzītē ar nodomu “varbūt kādreiz”..

Daži  pirmie teikumi ir īsi ..

“Lolita, manas dzīves gaišums, mana gurnu kvēle”.(Lolita, Nabokovs)

“Tas viss notika- vairāk vai mazāk”. (Lopkautuve Nr. 5, Vonnegūts)

Mrs. Dalloway said she would buy the flowers herself. – Virginia Woolf, Mrs. Dalloway

Un daži ļoti gari, tie parasti piesaista mani, šie ir vieni no maniem mīļākajiem pirmajiem teikumiem:

“Septiņdesmito gadu beigās, kad man bija piecpadsmit gadu, es iztērēju visu naudu līdz pēdējam penijam, kas man bankā bija, lai reaktīvajā lidmašīnā Boeing 747 pārlidotu pāri kontinentam uz Brendonu Manitobas štatā, tālu Kanādas prērijās, lai piedzīvotu pilnu saules aptumsumu.” (X paaudze, Koplends)

“Profesors Maliks Solanka, pensionēts ideju vēsturnieks, viegli aizkaitināms leļļu meistars, kopš nesenās piecdesmit piektās dzimšanas dienas vecpuisis un vientuļnieks pēc paša (daudz kritizētās) gribas, savos apsudrabotajos gados atskārta, ka dzīvo zelta laikmetā.” (Rušdi. Niknums.)

4 thoughts on “Pirmais teikums

 1. Natālija Goldberga savā grāmatā “Rakstīt par būtisko” (82. lpp) tieši runā par šo “pirmā teikuma nozīmību”, bet tieši rakstīšanas procesā.

  “Pamēģiniet atrast labus, stiprus pirmos teikumus. Varbūt jums iegribēsies paņemt teikuma pirmo pusi no avīzes raksta un pabeigt teikumu ar kādu sastāvdaļu no pavārgrāmatas. Parotaļājieties. Ienirstiet absurdā un rakstiet. Izmantojiet iespējas. Jūs gūsiet panākumus, ja nebaidīsieties no neveiksmes.”

  Like

  1. o, tā ir tā grāmata dzeltenos vākos? Man tā grāmata bija un noziedēja nezināmā virzienā, pirms apmēram mēneša saškrobējos par to, jo man pārsteidzošā kārtā šī grāmata, par spīti tam, ka tā atgādina visas self- help grāmatas no vienādās dzeltenās sērijas, ļoti patika. Īpaši es atceros karikatūru par dzejnieku, kas stāv lidmašīnā ar pielādētu ieroci un saviem gūstekņiem saka- un tagad es jums nolasīšu savu dzejoli :DDD
   Būs jāsameklē šī grāmata!

   Like

   1. Jā, tieši tā pati. ilgi meklējos līdz uzgāju Valters un Rapa grāmatnīcā. ja nemaldos, tad laikam viena no divām grāmatām latviešu valodā, kas piezemēti un vienkārši māca rakstīt. Laba grāmata.

    Ha, ha, jā, tas joks bija izdevies, kā Goldberga pati piezīmēja Amerikāņu tauta ir švaka dzejas lasītāja. 🙂

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s