Literatūra · Zvaigzne ABC

Ieskats Tjūdoru laikmetā – K.Dž.Sansoms “Valdnieks”Kaut gan K.Dž. Sansoma grāmatas „Valdnieks” vākam izmantots iespaidīgais Henrija VIII portrets, būtībā romāns stāsta nevis par pašu karali un viņa mīlas dēkām, kā ierasts, bet gan pievēršas aizkulisēm. Jau pašā sākumā, kad galvenais varonis Metjū Šārdleiks uznāk uz skatuves, viņa skatienam paveras aina, kas gluži kā izcelta no kāda moderna rokkoncerta sagatavošanas fāzes – visās malās skraida cilvēki, tiek slietas teltis, priekšstrādnieki auro un galvenais menedžeris, apkrāvies ar dokumentiem (šajā gadījumā rakstāmpulti), dzer nervu zāles un, galvu atspiedis rokās, gremdējas izmisuma pilnās vīzijās par to, kas viņu sagaida neveiksmes gadījumā. Mūsdienās tas nozīmētu atlaišanu no darba; Tjūdoru laikmetā viņš varēja nokļūt arī uz ešafota.

Karalis Henrijs kopā ar savu jauno sievu, Katrīnu Hovardu, devies lielajā maršā uz ziemeļiem, kur nupat apspiesta sacelšanās. Visam jānorit bez aizķeršanās; karalis vēlas iedzīt bijību savos pavalstniekos, parādīt tiem savu glīto drostaliņu un stiprināt valdnieka varu. Organizēt šādu pasākumu tiešām nav viegli (man it īpaši patika pārtikas talonu izsniegšana viesiem), turklāt visu vēl sarežģī slepkavība.

Iemests pašā notikumu virpulī, kuprainais advokāts Šārdleiks spiests risināt vairākas mīklas, glabāt nejauši uzzinātu noslēpumu un pie viena arī glābties no slepkavas. Detektīvintriga ir patiesi aizraujoša, saistīta ar visādām sazvērestībām, pagātnes rēgiem, politiku un mīlestību. Arī tēlu raksturi šķiet pazīstami, jo tikpat labi varētu darboties mūsdienās – korumpētais ierēdnis, nekādu principu neapgrūtinātais advokāts, mīlas apmātā vecmeita, viltīgā meiča un cietsirdīgais tirāns. Karalis parādās tikai vienā epizodē, tomēr tā ir pietiekami spilgta un personību raksturojoša – ar dažiem trāpīgiem vārdiem Henrijam izdodas paslavēt ziemeļniekus, iedvest tiem nepamatotu pārākuma izjūtu un vienlaikus neizsakāmi pazemot Šārdleiku. Bet pārējā grāmatas daļā, kā jau teikts, karaļa klātbūtne ir tikai nojaušama un sižets vērpjas ap viņa padotajiem, no kuriem daži cīnās, lai saglabātu viņa varu, bet citi plāno valdnieku gāzt.

Grāmata bija tiešām interesanta, atklājot, kas slēpjas aiz karalisko procesiju spožuma – milzīgs sagatavošanās darbs, dažādas intrigas, pērkami cilvēki un daži godīgie, kas tiek iemīdīti dubļos. To baudīt ir vieglāk, ja ir jau kaut kādas zināšanas par attiecīgo laiku un Tjūdoru dzimtas vēsturi, bet arī bez tā visa detektīvstāsts ir labs un ļāva man patīkami pavadīt laiku.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s