ceļojumi · citāti · Literatūra · Santas miljaakaas graamatas · Zvaigzne ABC

Coca-Cola mūs pārdzīvos. Brand. Oļegs Sivuns.


Pēdējās nedēļas pavadīju ceļā, izmantodama visus pieejamos transporta līdzekļus- lidmašīnu, autobusu, vilcienu, kuģi. Vēroju nomaināmies vienu pēc otras dabas ainavas, pilsētas un nacionalitātes, un ik pa laikam jaunos iespaidus atšķaidīju un transportēšanās laiku īsināju ar līdz paņemtajām grāmatām.

Šajā ziņā man ļoti palīdzēja Oļega Sivuna popārta romāns “Brand”- lasīju popārta fragmentus sabiedriskā transporta pieturās blakus līdz acīm lakotos aizsegtām sievietēm, bērniem, kas spēlē futbolu, un vīriešiem, kas aktīvi smēķē un kaismīgi apspriež Turcijas gaidāmās vēlēšanas. Izvēlējos visu grāmatu vienā rāvienā nelasīt, jo autora īsās esejas par kapitālisma galaproduktiem, zīmoliem un savu “nemoderno” nostāju palīdzēja man ceļojuma laikā saglabāt saikni ar tik ierasto patērēšanas kultūru, kas reizēm man pietrūka Turcijas Austrumos.

Autora rakstīšanas stils man atgādināja vairākus autorus – pirmā asociācija, protams, bija Beigbeders, taču var just postmodernisma teorētiķa Bodrijāra klātieni un viņa spriedumus par mediju realitāti, kā arī pusaudžu iecienītā un nihilistiski noskaņotā Kurtu Vonnegūta stilu. Grāmatas centrā ir tipisks patērētājs, kas izklausās diezgan izolēts no sabiedrības (kā Holdens no Selindžera “Uz kraujas rudzu laukā”), un apgalvo, ka neko nesaprot no modes vai tehnoloģijām, tomēr pārzina visus modes smalkumus un ir apgādājis sevi ar visām vajadzīgajām un nevajadzīgajām tehnikas lietām. Es domāju, ka autors neapvainotos, ka es viņa stilu salīdzinu ar citu autoru stiliem, jo kā nekā viņš pats nodaļu par Xerox “pieticīgi” atšķirībā no citām nodaļām sāk pats ar savu citātu :

 “Mēs esam spiesti pastāvīgi apstiprināt savu klātbūtni šajā pasaulē ar kaut kādu žestu, kustību vai kustības kopiju. Visbiežāk- ar kopiju. Esam pārāk slikti attīstīti, lai katru reizi radītu jaunu savas klātbūtnes žestu”.

Tipiskais patērētājs ir pamatīgs vizuālists- paskatoties uz “Jameson” pudeli, viņš spēj iztēloties Īriju, pat ja tur nekad nav bijis, bet beisbola cepurīte mūs aizved pie ASV. Kopā ar 26 zīmolu aprakstiem jūs iemācīsities visu par tipiskā patērētāja gaumi, vēlmēm, mīļāko krāsu salikumu- viņš ir perfekti izstrādāts un nopulēts mērķauditorijas loceklis, kurš vientulību aizstāj ar TV un Coca-Cola, jo teorētiski nevar justies vientuļi, kad kopā ar tevi pasaulē tūkstošiem cilvēku vienlaicīgi atver Coca-Cola. Ja vēlaties izklaidēt sevi vēl vairāk – skaitiet, cik reizes grāmatā ir lietota frāze “esmu nemūsdienīgs”.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s