Literatūra · Zvaigzne ABC

Rūnu brālībaPēdējā laikā vēsturisko detektīvu un trilleru lauciņā vērojama tendence piešķirt izmeklētāja lomu kādai slavenai personībai, kas guvusi ievērību ar savu literāro darbību (galu galā nupat iznākusi arī grāmata, kur slepkavam pa pēdām dzenas Oskars Vailds). Arī vācu rakstnieks Mihaels Peinkofers izvēlējies šo ceļu, turklāt gājis vēl tālāk un uzrakstījis vēsturisku romānu, kurā noslēpuma pavedienu šķetina pats žanra tēvs jeb sers Valters Skots.

Grāmatas darbība norisinās 19. gadsimta sākumā. Valtera Skota māceklis nejauši bibliotēkā atrod kādu savādu grāmatu un tiek nogalināts. Viņa patrons kopā ar savu brāļadēlu Kventinu cenšas risināt šo noslēpumu, bet abiem jācīnās ar senu, ļaunuma apdvestu organizāciju, kas vēlas izcelt no pagātnes dzīlēm ne pārāk labvēlīgu maģiju un ietekmēt politiskos procesus sev par labu. Visam pa vidu parādās arī meitene, kurai jāprecas ar nemīlamu, toties bagātu vīrieti, kaut gan viņa labprātā vienkārši lasītu grāmatas.

„Rūnu brālība” raisa interesi par Skotiju un tās vēsturi. Jau Žils Verns sajūsminājās par skarbajiem, izturīgajiem un krietnajiem skotiem, un šeit manāmas tādas pašas vēsmas. Bija ļoti aizraujoši redzēt iedzīvinātu cilvēku, kurš veicinājis vēsturiskā romāna attīstību. Arī sižets ir diezgan interesants, tajā ievītas pārdabiskas stīgas un mūki, kas prot karatē (kā gan var nepatikt mūki, kas piekauj ļaundarus nelaimīgās lupatās, pat acu nepamirkšķinādami?).
Šķiet, „Rūnu brālība” autoram ir pirmā grāmata, tāpēc vietām jūtams, ka nav vēl noslīpēts stils. Varoņi runā nedaudz patētiski, turklāt modernā valodā, un daži sižeta virzīšanas līdzekļi (piemēram, meitene sapņos redz sen mirušas sievietes dzīvi) liekas banāli, bet kopumā grāmata izdevusies interesanta un katrā ziņā izraisa vēlmi vairāk uzzināt par seru Valteru Skotu un viņa mīļoto Skotiju.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s