ceļojumi · Literatūra · Santas mīļākās grāmatas

Nāves pētnieki Tanatonauti


300x0_cover

Anotācija:
Vai tiešām, cilvēkam nomirstot, viss ir beidzies? Un kas īsti notiek pēc tam? Tie ir jautājumi, par kuriem kādreiz aizdomājas ikviens no mums. Romānā “Tanatonauti” divi bērnības draugi – Mišels Pensons un Rauls Razorbaks – apņēmušies izzināt, kas notiek ar cilvēkiem, kad viņi nomirst. Pamazām viņi nokļūst aizvien tālāk Nāves teritorijā. Cauri biedējošu atmiņu un absolūta skaistuma teritorijām cilvēks dodas pretim vilinošai gaismai. Vai tur būtu Paradīze? Atklājot šos noslēpumus, romāna varoņi riskē arī ar savu dzīvību…
Bernārs Verbērs (Bernard Werber, dz. 1961) ir viens no populārākajiem zinātniskās fantastikas autoriem Francijā un visā pasaulē. Viņa daiļradi salīdzina ar Reja Bredberija un Kurta Vonegūta darbiem. Latviešu lasītāji jau ir iepazinuši romānu “Eņģeļu impērija”.
* Tanatonauts – nāves pētnieks (no grieķu valodas vārdiem thanatos – nāve un nautes – navigators).

Nezinu, vai tā ir tikai mārketinga kampaņa vai jaunākās modes tendences tulkotajā un pašmāju literatūrā, bet šobrīd fantastikas pasaule ir viens no izplatītākajiem literatūras žanriem. Nemaz ne tik sen atpakaļ man likās, ka ir tikai Anna Raisa un viņas radītie vampīri, bet tagad ir gan pašmāju, gan ārzemju sāgas ar dažādiem vampīriem un to ģimenēm. Pēc Annas Raisas iepazīšanas un “Intervijas ar vampīru” esmu mēģinājusi lasīt dažus citus fantastikas daiļdarbus, bet man īsti nepadevās, jo, kā ironizē mana draudzene – esmu no “tiem, kam fantasy pasaule liekas tāla un ne īsti sirdij tuva, jo nekas nenotiek kā dzīvē”. Bet man apkārt ir diezgan daudz cilvēku, kas aizraujas ar nereālo pasauli, tāpēc man tika ieteikti “Tanatonauti”. Anotācija mani ieintriģēja- pati bērnībā fantazēju par pasauli pēc nāves un man vienmēr ir interesējušas literārās interpretācijas par šo tēmu. Nenocietīšos, un pateikšu, ka šī pēcnāves dzīves interepretācija man likās aizraujoša un bija brīži, kad pasaule pazuda man apkārt uz dažām stundām.
Iegrimu stāstā par mazo Mišelu, viņa atklāto N dienu (Nāves dienu) un apkārtējo ārkārtīgi spēcīgo pārliecību, ka nāve ir vissliktākais, kas ar cilvēku var notikt. Vecāki Mišelam jau no bērnības iemācīja, ka bērēs ir jāraud, lai ko arī tas prasītu, un viena no romāna lieliskākajām epizodēm bija onkuļa Norbēra bēres, kurās mazais Mišels atklāja, ka pietiek vien iedomāties vārītus spinātus, anšovus, brokoļus un jēlas jēra smadzenes, lai sāktu histēriski raudāt par nāvi un sagādātu prieku savai ģimenei tādējādi.
Pirmo grāmatas trešdaļu es burtiski apriju ar acīm, sajūsminādamās par autora svaigo valodu un oriģinālo pieeju romāna veidošanai- ja neesat visai tuvs ar mitoloģiju un reliģiju, Bernārs Verbērs “reklāmas pauzēs” starp nodaļām piedāvā iepazīties ar īsiem citātiem no visām iespējamām mitloloģijām, filozofijām un “vēstures grāmatas”. Otrajā trešdaļā manī sāka veidoties neapmierinātība, kāpēc man visu laiku jāklausās brīvprātīgo stāsti par to, kas ir piedzīvots aiz komas robežas, pūloties sasniegt Nāves Kontinentu, jo man gribējās īstu pieredzi no pašiem nāves pētniekiem, un šīs versijas tika piedāvatas mazliet vēlāk. Grāmatā ir interesanti, viegli uztverami tēli, saistošs stāstījums, interesantas idejas par īstajiem pasuales konfliktu cēloņiem un visu reliģiju apvienošanās, lai panāktu savu kopīgo mērķi- atklāt, kas ir Nāve. Tanatonautika tiek pasniegta kā pēdējais opijs tautai, un savā ziņā tāda ir šī grāmata- nolikt malā to būs grūti.

4 domas par “Nāves pētnieki Tanatonauti

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s