Literatūra · Santas mīļākās grāmatas · Zvaigzne ABC

Bez noteikumiem


300x0_coverJūnasa Jūnasona grāmatu “Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda”  izlasīju trijās dienās. Tā atkal bija viena no tām grāmatām, no kuras nevarēju atrauties un ko būtu gribējies pašai uzrakstīt.

Biju dzirdējusi daudz slavinošu vārdu, bet, sākot lasīt, sapratu, – jā, tas ir manējais!

Šī nebūs nopietna grāmata, galīgi nē. Droši vien autoram bija padomā ironizēt par visām iespējamām reliģijām, politiskajām sistēmām, vareniem vīriem un valstīm, radot pasakai līdzīgu stāstu par simtgadnieku, kuram viss ir vienalga un kurš ar savu vienaldzību un “pofigistisko” attieksmi spējīgs mainīt pasauli.

Simtgadnieks savā simts gadu dzimšanas dienā izkāpj no pansionāta loga, jo viņam vienkārši ir apnicis visu laiku ievērot noteikumus. Turklāt nebūs jau nekāda dižā nelaime, ja sanāks nomirt pa ceļam, bēgot no noteikumiem, jo tāpat, dzīvam esot un ievērojot stingri noteiktu dzīvesveidu bez alkohola un brīvības, viņš nejūtas īsti dzīvs. Un ceļgali tāpat sāp. Pa ceļam viņam sanāk „aizņemties” somu no kāda krimināla elementa- tāpat vien, bez noteikta iemesla.  Ar zagtu somu, un, protams, miljoniem tajā viņš dodas ceļā bez noteikta galapunkta un sastop vairāk vai mazāk krimināli apdāvinātus tipāžus un vienu ziloni, un izrādās, ka par spīti sāpošajiem ceļgaliem simtgadniekam tomēr gribas vēl mazliet padzīvot. Bez noteikumiem.

Uzreiz pēc pirmās lappuses padevos simtgadnieka valdzinājumam ar visām viņa čuru čībām, kāri pēc alkohola, tieksmi spridzināt un pilnīgi bezbailīgo dzīves uztveri, kas atgādināja Foresta Gampa varoni. Pateicoties tam, ka viņš nekad tā īsti neko negribēja, viņam bija viss. Protams, ne visi iedomājas Himalaju šķērsošanu, neskaitāmus arestus, pilsētas nodedzināšanu un vakariņas ar Staļinu par dzīves piepildījumu, bet šis bija izcili asprātīgs stāsts par dzīvi bez noteikumiem, haosa pilnu ikdienu un manevrēšanu starp totālu nabadzību un bagātību, starp meliem un puspatiesību.

Un visa stāsta garumā simtgadnieks saglabā uzticību savam vienīgajam principam- nesaistīties ar reliģiju un politiku-, un simt gadu vecumā atrod mīlestību. Kaut nu būtu turpinājums!

4 domas par “Bez noteikumiem

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s