Literatūra · Zvaigzne ABC

Untramodernais Murakami


Murakami tagad tiek piešķirti dažādi epiteti- kulta rakstnieks, ultramoderns ģēnijs, un izskatās, ka rakstniekam ir labas izredzes iegūt Nobela prēmiju.  Rakstnieks atrodas savā radošās karjeras pilnbriedā, taču man kā vidusmēra lasītājai nemaz nepatīk „kulta” rakstnieka statuss.

Šī jau būs mana trešā Murakami grāmata, un pamazām iezīmējas konkrēts Murakami stils, kas apvieno sevī detaļu precizitāti, diezgan īsus konkrētus varoņa sajūtu aprakstus, un atsauces uz dažādiem mūzikas izpildītajiem. Murakami  grāmatas grūti iesākt un grūti nolikt malā, jo vismaz mani tas ierauj paralēlajā pasaulē, kura līdzinās bērnu grāmatas varoņa Dželsomīno pasaulei.  Lietas notiek mazliet ačgārni, liekas, ka pat vārdiem ir cita nozīme.

Romānā „Dejo dejo dejo” galvenā varoņa vārds ir nezināms, taču viņam piemīt tā pati liktenīgā nolemtība, kas izpaužas katrā iepriekš lasītajā Murakami darbā- galvenais varonis ir kāds vai kaut kā meklējumos. Šim bezvārda varonim ir jāatrod sieviete, bijusī draudzene, un pēdējo reizi viņi tikās kādā mazā viesnīcā. Tā nu sākas varoņa ceļojums uz viesnīcu ar sapņaino nosaukumu „Delfīns”, kas ir izaugusi par lielu hoteli. Man tas uzreiz atgādināja varoņa ceļošanu pagātnē, un, ja vēl mistiskais Aitu Vīrs dzīvotu hoteļa pazemē, tad viss ceļojums atgādinātu došanos zemapziņas valstībā.

No japāņu kultūras arī romānā „Dejo dejo dejo”  ir visai maz. Murakami varoņi nav atvērti cilvēki ar lieliem draugu pūļiem, vairākums ir tendēti uz sevi un savu bagāto un sarežģīto jūtu pasauli, cilvēki Murakami romānos var mierīgi iebarakadēties savā dzīvoklī, ignorēt pārējos un izvairīties no konflikta situācijām vai jūtu izpausmēm . Mīlestība un nāve ir savstarpēji saistītas.  Murakami varoņiem nav raksturīga aktīva rīcība, viss notiekošais tiek uztverts rāmi un tā- starp citu.

Es romānu „Dejo dejo dejo” uztvēru kā sava veida meditatīvo detektīvu, lai noskaidrotu pazudušās meitenes likteni, tikai šajā darbā trūkst detektīvam raksturīgās spraigās kustības un skaidru atbilžu. Nepateiktas ir starp vārdiem.  Šis ir interesants un ar sapņiem piepildīts stāsts, kurā Murakami meistarīgi ir radījis atmiņā paliekošus tēlus- prostitūta ar skaistām ausīm, pusaudze ar ekstrasensa spējām, viņas talantīgā un ar sevi apsēstā māte, mātes draugs vienrocis, kinozvaigzne, kurš spēj iegūt jebko, bet vēlas tikai mīlēt savu sievu, un tas ir vienīgais, ko viņš nespēj iegūt.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s