Literatūra · Santas mīļākās grāmatas

Here is the boy, drowning


Īstās grāmatas atnāk īstajā laikā, to mēs visi zinām labi.

Par Patriku Nesu biju mazliet dzirdējusi, un atkal nejauši, ejot cauri bibliotēkas plauktiem, acīs iekrita Patrika Nesa grāmata „More than this”. Kopš izlasīšanas ir pagājis kāds laiciņš, divi mēneši, bet galvenie varoņi joprojām ik pa laikam nāk mani apciemot, un tāpēc izdomāju tos pieminēt blogā. Man vienmēr ir patikušas grāmatas, kas atstāj pēcgaršu, kad es joprojām domāju par galveno varoņu dzīvi, sižetu un sajūtām, kas radās, man lasot grāmatu. Grāmata sākas ar „here is the boy, drowning”.

Par to, ka es lasu pusaudžiem domātu grāmatu, es uzzināju grāmatas vidū, un ar uzjautrinājumu nodomāju, ka tā nav pirmā reize, kad nejauši, nezināma impulsa vadīta izvēlos pusaudžiem domātās grāmatas. Droši vien ir kaut kas tik kārdinošs izdzīvot sensenās sajūtas un pirmās reizes. Šajā reizē kāds amerikāņu puisis nolemj izdarīt pašnāvību, un tad viņš pamostas savā bērnības mājā Anglijā dzīvs, kails un ar plāksteriem uz ķermeņa. Protams, viņam nav ne jausmas, kas noticis, kā tas noticis, kāpēc viņš ir putekļainā un pamestā Anglijas ciematā un kāpēc apkārt nav cilvēku. Lai arī stāstījums varētu būt raitāks, jo ik pa brīdim likās, ka tas ir mazliet pastiepts garumā intrigas saglabāšanai, es joprojām iedomājos un, aizverot acis, varu dzīvi iztēloties to māju un ciematu, pa kuru atdzimušais pusaudzis viens pats tusē.

Man liekas, ka būtu negodīgi pastāstīt, kas notiek tālāk, man liekas, ka lasītājam pašam tur jānokļūst, es tikai pateikšu, ka viņš tomēr nav viens pats pasaulē, kur pamostas pēc nomiršanas, un poļu puika ir mans mīļākais tēls. Jā, galvenais varonis bija pārliecinošs, bet poļu puikam bija tomēr bija tik aizraujošs raksturs. Un es ceru, ka būs turpinājums, jo Patrikam nesam padodas rakstīšana un alternatīvu pasauļu radīšana.

Šajā vasarā man bija liels ceļojums uz pavisam citu pasaules malu- Āziju. Gatavojoties 12 stundu garam lidojumam, ar nodomu izvēlējos pārbaudītu vērtību- Stīvena Kinga nesen iznākušo grāmatu „Doctor Sleep”, kas uzminiet ir par ko? Par Deniju, par puiku no grāmatas „Mirdzuma”, par redrum, redrum, redrum… par to, kā viss izvērtās viņam pēc tam, kā viņi ar māti izkļuva no hoteļa. Kaut kur lasīju, ka Stīvenam Kingam  filma „Shining” nemaz nelikās bailīga, bet gan uzticīgie lasītāji, gan viņš pats nevarēja aizmirst Denija tēlu. Jā, kas tad notika ar Deniju? Denijam neklājas viegli, jo visi negantie spoki joprojām apciemo viņu un, piemēram, atstāj daļu no sava trūdošā ķermeņa atstāj vannasistabā. Denijam izdodas viņus iesprostot kastēs savā galvā- tā, lai viņi netiek ārā. Tad grāmatā ir fast forward, kur mēs satiekam Deniju pieaugušu un viņš ir kļuvis par alkoholiķi, tāpat kā viņa trakais tēvs. Viņš maina darbus, sievietes un dzīvokļus kā zeķes, līdz viņš kādā naktī sasniedz viszemāko punktu un izdomā, ka būtu tā kā laiks beigt dzert. Tas nenākas viegli, jo naktīs pie viņa joprojām nāk visādi šausmīgi ciemiņi, un viņam jāizdzīvo sapnis sapnī, kad viņam nav sajēgas, kas ir realitāte un kas nav. Ak jā, un viņš ir arī Doctor Sleep, kas palīdz mirstošiem pacientiem aizmigt nāves miegā.

Un tad stāstā parādās maza meitene Abra, kurai piemīt visvisādas spējas, un mežonīga pārpasaulīga ļauno dvēseļu banda, kas atgādina vampīrus, bet tikai virspusēji. Jau gadsimtiem ilgi viņi dzenas pakaļ bērniem ar „mirdzumu”, tādiem, kāds bija Denijs un kāda ir Abra. Kārtīgi izmokot bērnus, viņi iegūst īpašu tvaiku no viņu asinīm, kas ļauj viņiem palikt jauniem, svaigiem un bezbailīgiem. Tā nu viņi dzenas pakaļ Abrai… un te iejaucas Denijs, kuram Abra lūdz palīdzību. Tālāk notiek cīņa starp labo un ļauno. Šajā daļā bija pārāk daudz atkārtojumu, piemēram , Abra kaut ko izdara, un tālāk tas, ko viņa izdara, tiek pārstāstīts viņas vecākiem, un tas mani tracināja, jo nav ērti lasīt atkārtojumu.

Nobeidzot – abām grāmatām manā skatījumā ir kaut kas kopīgs. Abas grāmatas ir par  zēniem, kas ir mazliet pazuduši starp divām pasaulēm. Gan Ness, gan Kings ir izcili virtuozi grāmatas sākumā, uztur spriedzi pa vidu, bet mazliet visu pārāk sarežģī beigās, taču tas nekas, labi, ka vismaz paliek laba pēcsajūta.

2 domas par “Here is the boy, drowning

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s