Literatūra

The Extraordinary Journey of the Fakir who got Trapped in an Ikea Wardrobe


Šo plāno grāmatu es izvilku uz četrām dienām ar nodomu, lai ilgāk būtu šīs grāmatas komēdijas  un farsa atmosfērā. Savs laiks pārdomām, savs laiks farsam.

Par autoru Romain Puertolas iepriekš nebiju dzirdējusi, bet mani uzreiz piesastīja, ka viņš nāk no Francijas dienvidiem, pilsētas Montpellier, kurā es šogad viesojos nedēļu.

Lasot pirmā asociācija radās ar pirms trīs gadiem Latvijā izdoto zviedru rakstnieka Jūnasa Jūnasona burvīgo romānu “Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda” vairāku iemeslu dēļ. Pimkārt, abām grāmatām ir garš un uzmanību piesaistošs virsraksts, kas uzreiz brīdina par satīras un piedzīvojumu klātbūtni grāmatā. Otrkārt, ja Simtgadnieks ir zviedru izcelsmes, tad fakīra piedzīvojumi sākas veikalā “Ikea”, kas nāk no Zviedrijas. Treškārt, abu grāmatu stils ir vienreizēji vienkāršs, negarlaicīgs, dažviet naivs, dažviet moralizējošs.

Tātad mēs uzzinām, ka faķīrs ar neizrunājamu vārdu un uzvārdu ir ieradies no Indijas, lai Parīzes “Ikea” nopirktu naglu gultu. Šis ceļojums ir viņa ciemata ļaužu apmaksāts, un skaidrs, ka faķīra nodomi nav tie vistīrākie, jo jau sākumā par braucienu ar taksi viņš norēķinās ar viltotu 100 Eiro banknoti, ko vēlāk ar “maģiskā trika” palīdzību dažu sekunžu laikā atgūst no taksista, kas ir arī čigāns (kam ir liela ietekme stāsta attīstībā). Izrādās, ka naglu gulta maksā vairāk par 99,99 Eiro, kā solīts katalogā. Faķīrs neapmulst. Bez viltotās naudaszīmes viņam vairāk naudas nav, tāpēc viņš nolemj palikt pa nakti “Ikea” veikalā. Šogad veicu savu pirmo ceļojumu “Ikea” pasaulē, kur, lai nopirktu vienu plauktiņu, tev ir jāiziet cauri desmitiem izdekorētām guļamistabām un virtuvēm, nebeidzamiem gaiteņiem un ēdnīcai, kur traukus jānovāc pašiem. Faķīra rīcība atgādināja vienu no maniem bērnībam sapņiem- palikt vienai lielā veikalā, un vēlams, lai tur būtu daudz konfekšu un kleitu. Tāpat šīs grāmatas sākums atgādināja zviedru (atkal zviedru!) rakstnieces Mariannes Fastvoldas grāmatu “Izmirstoša kā dronti”, kur sieviete vairākas nedēļas nodzīvo tirdzniecības centrā. Acīmredzot tā ir daudzu cilvēku fantāzija- izbaudīt laiku un, netērējot naudu, padzīvot lielveikalā.

Kamēr faķīrs dažādu apstākļu sakritības rezultātā tiek ieslodzīts skapī un transportēts uz Angliju, viņam pakaļ dzenas atriebību un naudu alkstošs čigāns. Pa ceļam faķīrs satiek somāliešu bēgļus, iemīlas francūzietē, satiek slaveno kinozvaigzni Sofiju Marso un daudzus citus interesantus personāžus.

Protams, dzīvē tā gluži nenotiek. Tik viegli aizbēgt no nepatikšanām un bez naudas apceļot bezmaz vai puspasauli nav iespējams, it īpaši, ja tev nav vajadzīgo dokumentu. Taču tas nekas. Humora dēļ loģisko domāšanu var apstādināt. Brīžiem kaitināja uzspiestais moralizējošais tonis un obligātā galvenā varoņa rakstura izmaiņas- likās, ka autors ir izdomājis, ka faķīram vajag kļūt labam, un tā arī viņš viņu kā nepareizi uzrakstītu vienādojumu ar sarkanu pildspalvu izlabo.  Grāmatas beigas bija cukursaldas, es līdz beigām gaidīju kādu negaidītu notikumu pavērsienu.

Grāmatā tiek apskatīts šobrīd aktuālais bēgļu jautājums, nelegālie imigranti, lotoreja, kurā mēs visi piedalamies pirms piedzimšanas- kurā valstī tev izdosies piedzimt un dzīvot/izdzīvot. Protams, grāmatas tonis ir visai jestrs un dažiem varētu pat uznākt dusmas par to, cik viegli tiek cilāti tik smagi jautājumi un uzspodrināti stereotipi par tautībām.

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s