Literatūra · Zvaigzne ABC

Dace Judina- Tik vienkārši


tik_vienkarshi_mazsDaces Judinas romānam „Tik vienkārši” pievērsos, jo likās, ka pamaz lasu pašmāju rakstniekus. Pat īsti nezinu, kāpēc tā ir sanācis- liekas, ka reklāmas par jaunajiem rakstniekiem un viņu darbiem ir pietiekami, tomēr latviešu autori vienmēr ir izcēlušies ar smagnēju sižetu, vārdu spēlēm, pavisam ne vieglu, rotaļīgu valodu vai sižetu. Tagad man liekas, ka pamazām latviešu literatūrā arvien vairāk parādās darbi, kas nepretendē uz iekļūšanu literatūras grāmatās ar vismaz simts gadus ilgu garantiju, bet ir patīkami lasāmi un izklaidējoši- pēdējā laikā man patīkamu pārsteigumu ir sagadājusi jau iepriekš minētā Ilona Balode ar „Rīga- Pekina” , Arno Jundze ar  „Gardo vistiņu nedēļa„, Elvita Ruka ar ļoti saistošajiem ceļojumu aprakstiem pa bijušajām PSRS republikām, un tagad arī Dace Judina.

Īpaši neaizraujos ar detektīvu kā žanru, un droši vien varētu dalīt detektīvu saistībā ar autora dzimumu- vīriešu vai sieviešu. Daces Judinas romāns ir ārkārtīgi sievišķīgs, romāns ir piesātināts ar sievietes pasaules uztveri un problēmām, katrā ziņā emociju un iekšējās pasaules apraksti nebija tas, kas trūktu šajā romānā un kas noteikti to atšķir no vīrieša pasaules uztveres.  Intervijās autore uzsver, ka romāna tēli ir vairāku reālu personu tēlu sintēze, bet es nekādi nevarēju nošķirt Daci Judinu no galvenās varones tēla, jo īpaši tāpēc, ka tēla fiziskais veidols tik ļoti atbilda autores izskatam. Tas varēja man būt visgrūtākais- distancēties no autores personīgā pārdzīvojuma un pievērsties noziegumam un tā šķetināšanai.

Grāmata sākas ar smagajiem, bet interesantajiem 90.gadiem, kur sastopam jaunu karjeras sievieti, kura ir dzimusi un dzīvo žurnālistikai, taču privātajā dzīvē un finansiāli viņai neiet diez ko spoži. Iepazīstam masu mediju aizkulises, kur  visi tie, kas daudz maz pārzina masu mediju vēsturi un attīstību, var uzminēt, par kuriem medijiem ir runa.  Smagi noziegumi mijas ar sievišķīgām epizodēm, vairumā gadījumā saistītus ar kādu ārzemju latvieti- psihologu. Abu mīlas stāsts paliek neatrisināts vairākus gadus, līdz kāda nozieguma risināšana viņus saved atkal kopā. Protams, parādās pēdējais latviešu mīlas trīsstūra elements- labais policists. Tad nu paralēli nozieguma izmeklēšanai risinās latviešu sarežģītais mīlas stāsts- kurš kuru labāk pasargās, kurš no kura tālāk aizbēgs, kurš kuru labāk izpratīs.. Īsta latviešu Mis Mārpla mīlas trijstūrī.

Romānā galvenā uzmanība nebija pievērsta intrigas radīšanai un noziedznieka atklāšanai, jo, pirmkārt, notikumi it ka ir balstīti uz reāliem notikumiem, kur izmeklēšanas rezultāts ir zināms jau iepriekš, bet romānā varēja ieskatīties tuvāk nozieguma preparēšanā un policijas darbā.

Romāna tēli ir pilnasinīgi, un lasīšana padodas raiti izkoptās valodas dēļ. Romāns ievelk sevī, un romāna lasīšana aizņem ne vairāk kā dažas dienas, neskatoties uz tā lielo apjomu.

Patīkami un viegli pavadīts laiks dažās lietainā dienās, un ir tāda sajūta, ka esmu izpildījusi obligātās vasaras lasāmvielas normatīvu latviešu literatūrā 🙂

4 domas par “Dace Judina- Tik vienkārši

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s